Jezioro Inle

Jedną z największych atrakcji Birmy jest jezioro Inle. Położone jest ono w niezwykle malowniczym otoczeniu gór, które osłaniają je ze wszystkich czterech stron. Jezioro ma 22 kilometry długości i 11 kilometrów szerokości, jest stosunkowo płytkie. Jego rozmiary są zmienne i ściśle związane z ilością opadów w porze monsunowej.

Jezioro Inle

Okolice jeziora

Okolice jeziora zamieszkuje obecnie ponad 70 000 osób. Nad jeziorem znajduje się kilka niewielkich wiosek z kolorowymi targami i małymi świątyniami zbudowanymi z drewna.  Najciekawsze z nich mieszczą się bezpośrednio nad taflą wody. Domy, szkoły i inne budynki umieszczone są na palach metr nad powierzchnią wody. Tuż przed domami zamiast rowerów, lub innych środków transportu, zacumowane są łodzie służące mieszkańcom do poruszania się.

 

Nyaungshwe

W małej, czarującej wiosce Nyaungshwe leżącej wśród kanałów, zlokalizowane są liczne hotele. Wioskę często odwiedzają turyści, którzy znajdą tu agencje turystyczne pomagające w organizacji wypraw nad jezioro. Podróż po jeziorze można odbyć na dwa sposoby. Jednym z nich jest wynajęcie łodzi motorowej i opłynięcie całego jeziora wokół, zatrzymując się w najciekawszych miejscach. Drugim z nich jest wynajęcie niewielkiego czółna, którym można przez kilka godzin pływać licznymi kanałami jeziora wraz z przewodnikiem. Podczas rejsu można spotkać niewielkie załadowane łodzie, którymi mieszkańcy transportują swoje uprawy znad jeziora do miasteczka, gdzie mogą je sprzedać.

 

Tradycyjne targi

W ogródkach warzywnych uprawiane są przez cały rok pomidory, kabaczki, fasola, ogórki, kalafiory. Na miejscowym targu można spotkać kobiety z górskich plemion, handlujące drewnem na opał. Targ odbywa się raz na 5 dni, i oprócz kobiet schodzą się na niego okoliczni mieszkańcy, aby wymieniać się wyprodukowanymi przez siebie towarami.

Na targu panuje wyjątkowa atmosfera, jest głośno i kolorowo, ale także niezwykle przyjaźnie. W znajdujących się na balach budynkach mieszczą się warsztaty rzemieślnicze, w których odbywa się cały proces powstawania włókien, farbowania, a także wyrobu koszul, toreb i innych tkanin, wykonanych z wysokiej jakości jedwabi, bawełny i wielu innych.  Nad wodą znajdują się piękne świątynie. Jedna z nich, leżąca wprost nad jeziorem, słynie z oryginalnych atrakcji, jakimi są tresowane przez mnichów koty, które potrafią skakać przez obręcze.