Bagan – starożytne miasto świątyń i pagód

Miasto Bagan ze znajdującymi się w nim świątyniami i stupami różnej wielkości, których jest ponad 2000, to jedna z największych atrakcji architektonicznych w całej Azji. Ich budowę rozpoczęto w IX wieku.

Bagan

Wspaniały kompleks świątynny

Obecnie budowle zajmują powierzchnię ponad 40 km², pomiędzy nimi rosną interesujące rośliny, a także wypasane jest bydło. Teren ten jest dostępny dla wszystkich zwiedzających. Możliwe jest także wchodzenie do środka świątyń, gdzie podziwiać można posągi Buddy. Na niektóre świątynie można się również wspiąć podziwiać bajeczne widoki.

Stupy, które są zamknięte i służą jedynie do przechowywania relikwii Buddy, mogą przybierać różne kształty. Najlepszym sposobem na zwiedzanie tego wyjątkowego miejsca jest po prostu wynajęcie roweru i odkrywanie wszystkich niezwykłych zakątków samodzielnie. Można też wynająć zaprzęg konny z woźnicą, także wciela się w rolę przewodnika.  

 

Pagoda Shwezigon

Stupy szczególnie pięknie prezentują się o zachodzie słońca. Wtedy też odwiedza je najwięcej turystów, chcąc nacieszyć wzrok pięknymi widokami. Pierwsza z wybudowanych stup to Pagoda Shwezigon, która zawiera kość czołową i ząb Buddy. Jako jedyna wybudowana została z trudno dostępnego piaskowca, a nie z cegieł jak pozostałe. Na jej tarasach umieszczone są sceny Dżataki, których jest 550. Po stronie zachodniej, przy wejściu, znajdują się dwa kamienne lwy, najstarsze w Pagonie. W stupie mieści się również miedziany dzwon ważący 3423 kg, na którym umieszczone są inskrypcje opisujące pierwsze lata panowania króla Bayinnaunga.

Inną wyjątkową budowlą jest Ananda. Wybudowana została na planie krzyża greckiego, a jej wysokość wynosi 52 metry. W jej wnętrzach podziwiać można wizerunki Buddy wykonane z pozłacanego drzewa, a także rzeźby przedstawiające sceny z jego życia, niektóre z nich są unikatowe. Największa ze świątyń to Dhammayangyi. Wybudowano ją w latach 1163-1165.

Legenda głosi, że została ufundowana przez króla Alaungsithu, który w ten sposób chciał odkupić swoje winy. Król rozkazał murarzom układać cegły tak blisko siebie, żeby pomiędzy nimi nie zmieściła się nawet szpilka. Każdy z murarzy, który nie wykonał polecenia króla, był krany obcięciem rąk. Na jej dachu znajduje się sześć stromo pochylonych tarasów, rozmieszczonych w taki sposób, że kształtem przypominają piramidę. Niektóre z budowli uległy sporym zniszczeniom, jednak próby renowacji spotykają się z krytyką ze strony historyków i znawców sztuki.