Yangon (Rangun) – największe miasto Birmy

Rangun to największe, a zarazem najludniejsze miasto Birmy. Żyje w nim ponad 4 miliony mieszkańców. Miasto położone jest u zbiegu rzek Rangoon i Bago, w pobliżu największej zatoki Morza Andamańskiegozatoki Martaban.

Yangon

Rangun – początek i koniec przygody z Birmą

Ze względu na swój niepowtarzalny charakter, a także znajdujące się w mieście jedyne międzynarodowe lotnisko, odwiedzane jest ono chętnie przez turystów, którzy w większości od niego właśnie rozpoczynają swoją przygodę z Birmą i wracają do niego na koniec podróży.

 

Kolonialna architektura

Mimo swojej wielkości, Rangun nie jest miastem przytłaczającym, znaleźć w nim można dużo przestrzeni. Posiada wyjątkowy klimat, który tworzą liczne świątynie, stupy, mnóstwo zieleni, architektura nawiązująca do czasów kolonialnych, a także niezwykle bogate życie uliczne, które ma niepowtarzalny urok. Kolonialne kamieniczki, pomimo wielu zniszczeń i upływu lat, nadal stanowią ciekawy element architektury.

 

Architektura

Główną atrakcją miasta jest bez wątpienia wielki kompleks świątynny nazywany Shwedagon Paya. Pochodzi on z okresu pomiędzy VI a X w n.e. Kompleks znajduje się na niewielkim wzniesieniu Singuttara, na północy miasta. Jest ono uważane przez mieszkańców Birmy za miejsce najświętsze. Największa ze stup, których łącznie jest kilkadziesiąt, ma prawie 100 metrów wysokości. Do jej pokrycia zużyto prawdopodobnie sześćdziesiąt ton płatków czystego złota. Świątynia jest chętnie odwiedzana nie tylko przez mieszkańców, ale także licznie przybywających turystów i pielgrzymów z całego kraju.

Inne ciekawe świątynie, które warto zobaczyć to Maha Wizaya Paya i Sule Paya, która podobno ma 2000 lat. W świątyni Chaukhtatgy Paya znajduje się ogromny pomnik leżącego Buddy. Oprócz obiektów sakralnych, w mieście znajdują się również atrakcyjne parki i targowiska, na których można kupić lokalne pamiątki.

 

Przyroda

Największym z parków jest Kandawgyi z jeziorem o tej samej nazwie, położony na wschód Shwedagon Paya. To idealne miejsce, w którym można odpocząć z dala od zgiełku miasta i choć przez chwilę nacieszyć się ciszą. W parku znajduje się najstarszy ogród zoologiczny w Birmie. Żyje w nim aż 145  gatunków zwierząt lądowych i rośnie 300 gatunków przeróżnych roślin. Na jego terenie, oprócz oglądania zwierząt, można także zwiedzić muzeum historii naturalnej