Kagaboyazi Taung – najwyższy szczyt Birmy

Birma w opinii podróżników to jeden z najpiękniejszych krajów Azji Południowo-Wschodniej. Łączna powierzchnia Birmy wynosi 678,5 tys. km², zamieszkuje ją przeszło 55 mln ludzi. Ze względu na ogromną powierzchnię, kraj ten jest niezwykle zróżnicowany geograficznie. Znaczna część państwa znajduje się pomiędzy równikiem, a zwrotnikiem raka.

góra

Kraj ten przez lata zapomniany, powoli zyskuje coraz większą popularność wśród turystów. Nic dziwnego, jeśli weźmie się pod uwagę jego bogactwo przyrodnicze, ślady pradawnych cywilizacji, okazałe, przepiękne świątynie i wyjątkowo miłych i przyjaźnie nastawionych mieszkańców.

 

Górskie tereny Birmy

Kagaboyazi Taung to najwyższy szczyt w Birmie i jeden z najwyższych w Azji Południowo-Wschodniej, osiągający wysokość 5881 m n.p.m. Szczyt należy do pasma Himalajów. Część Himalajów położona na terenie Birmy należy do najniższej, południowej części tego pasma górskiego. Nie zmienia to jednak faktu, że z ich szczytów rozpościera się niesamowity widok, a góry są idealnym miejscem do wspinaczek i wędrówek. Szczyt Kagaboyazi Taung pokryty jest w górnej części stale zalegającym śniegiem. Po raz pierwszy szczyt zdobyli Japończyk Takashi Ozaki i Birmańczyk Nyima Gyaltsen.

Na terenie Birmy można wyróżnić trzy główne pasma górskie, których początek przypada właśnie w Himalajach. Wszystkie trzy rozciągają się od północy aż do południa. Należą do nich Rakhine Yoma, Bago Yoma i Shan Plateau. Szczyt Kagaboyazi Taung położony jest na terenie Parku Narodowego Hkakabo Razi w pobliżu granicy indyjskiej, kilkadziesiąt kilometrów od granicy chińskiej.

 

 

Park Narodowy Hkakabo Razi

Podróż do Birmy oprócz możliwości podziwiania pięknej architektury, zapewnia również bezpośredni kontakt z niejednokrotnie dziką, azjatycką przyrodą. W kraju utworzono siedem parków narodowych, a oprócz nich liczne rezerwaty i inne obszary chronione. Otaczający szczyt Kagaboyazi Taung park narodowy początkowo był rezerwatem przyrody.

Dopiero w 1998 roku został przemianowany na Park Narodowy Hkakabo Razi. Jego powierzchnia wynosi 3810 km². Na terenie parku żyją rzadkie gatunki zwierząt m.in. piżmowce, takiny, nachury -  te ostatnie nazywane niebieskimi owcami. Ponadto park stanowi miejsce badań nad żyjącymi na tych terenach mniejszościami etnicznymi, takimi jak Lisu czy Rawang.