Wzgórze Mandalay

Wzgórze Mandalay rozciąga się na północ od murów obronnych fortu i wznosi się na wysokość 240 metrów ponad miasto Mandalay będące drugim pod względem zaludnienia miastem Birmy. Całość wzgórza pokryta jest gęstą zielenią, nad którą górują złote dachy klasztorów, pagód i stup

Wzgórze Mandalay

Schody do Mandalay Hill

Na wzgórze od strony południowej prowadzą schody składające się dokładnie z 1729 stopni. Kryte schody nie służą tylko i wyłącznie do wspięcia się na wzgórze, ale też traktowane są jako obiekt sakralny, dlatego wejść na nie można wyłącznie boso.

 

Pagoda Kuthodaw

U podnóża Mandalay Hill, znajduje się pagoda Kuthodaw. Otoczona murem pagoda została wzniesiona w 1857 roku, czyli w tym samym roku, w którym powstało miasto. Spadzisty dach budowli pokryty jest czerwoną dachówką, nad którą wznoszą się złocone wieżyczki. W jej otoczeniu znajduje się duży kompleks ustawionych w rzędach, pomalowanych na biało, stup o wysokości około 4-5 metrów.

Obok schodów prowadzących na wzgórze rozmieszczone są również inne pagody, przez które należy przejść, aby przedostać się na szczyt. W jednej z nich przechowywane są relikwie Buddy Shwejattawa, są to podobno trzy jego kości. Tuż nad nią znajduje się posąg mędrca, który wskazuje ręką na Pałac Królewski. Pomnik nawiązuje do legendy, według której Budda miał przepowiedzieć wybudowanie wielkiego pałacu, właśnie w tym miejscu. Ze Wzgórza Mandalay Hill rozciąga się przepiękna panorama na całe miasto i leżący u jego podnóża Pałac Królewski.

 

Pałac Królewski

Pałac Królewski został wybudowany przez króla Mindona w 1857 roku. Do jego budowy użyto drewna tekowego. Otoczony murem i fosą był siedzibą władców birmańskich. Pałac został zniszczony podczas trzeciej wojny angielsko-birmańskiej. Obecnie można podziwiać rekonstrukcję budowli. Oryginalne kształty zachowały jedynie mennica królewska, fosa i mury obronne

W tej właśnie mennicy wybito pierwsze monety birmańskie. W pałacu znajdowało się aż osiem tronów. Największy i najbardziej okazały z nich to Sihasana Palanka, którego replikę można aktualnie podziwiać. Według różnych legend, pałac skrywa mnóstwo mrocznych tajemnic. Podobno zamurowano pod nim prawie 200 osób, gdyż według wierzeń duchy potrzebowały ofiary. W większości byli to lokalni przestępcy. W czasach wielkiej kolonizacji Azji kolejny z władców, aby zyskać przychylność duchów, kazał zamurować w nim 600 osób. W rezultacie jednak, postanowił „okazać łaskę” i ograniczył się „jedynie” do stu ofiar.