Kyaiktiyo – świątynie na szczycie

Kyaiktiyo to jedno z trzech najświętszych miejsc Birmy. Dwa pozostałe to Shwedagon Paya w Yangon i Mahamuni Paya w Mandalay. Kyaiktiyo położone jest na południowym wschodzie kraju. Na szczycie góry znajduje się cały kompleks świątynny, którego centralnym punktem jest wysoka, ponad siedmiometrowa, stupa Kyaiktiyo Paya.

Świątynia

Kyaiktiyo Paya

Stupa nazywana jest potocznie Złotą Skałą, umieszczona jest na olbrzymim głazie, na brzegu skalistego klifu. Skała, na której wybudowana jest świątynia znajduje się na wysokości 1100 m n.p.m. Głaz waży około 600 ton, a jego obwód mierzy ponad 25 metrów. Poniżej, wokół świątyni znajdują się tarasy, na których gromadzą się pielgrzymi. Oprócz stupy, w skład kompleksu wchodzą klasztor i kaplice. Wejście na jego teren ma postać bramy, w kształcie łuku, której strzegą dwa posągi lwów.

 

Legenda Złotej skały

Zarówno budowla, jak również cały głaz oblepione są płatkami szczerego złota, stąd też oczywiście nazwa Złota Skała. Jak głosi legenda, stupa stoi stabilnie na skale tylko dlatego, że tuż pod nią znajduje się idealnie ułożony włos samego Buddy. O odbyciu przynajmniej raz w życiu pielgrzymki do tego miejsca marzy każdy mieszkaniec Birmy.

Najlepszą porą na podziwianie świątyni jest Święto Pełni Księżyca przypadające na marzec. W tym właśnie czasie zgodnie z tradycją zapalanych jest wokół stupy dziewięćdziesiąt tysięcy świec! Należy pamiętać, że budowli mogą dotykać wyłącznie mężczyźni. Kyaiktiyo jest miejscem pielgrzymek buddystów od ponad wieku. Największa ich ilość przypada na okres od października do marca, ze szczególnym nasileniem właśnie w marcu.

 

Trasa wędrówki

Droga na sam szczyt podzielona jest na dwa etapy. W skład pierwszego wchodzi podróż wielką, wypełnioną po brzegi ciężarówką do parkingu nazywanego Sapporo Car Park. Drugi etap można odbyć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest piesza wędrówka pod górę, w otoczeniu knajpek i malowniczych straganów znajdujących się na poboczach. Drugim sposobem jest trasa znacznie ciekawsza, w czasie której dodatkowo omija się strażników pobierających opłaty za poszczególne odcinki. Ścieżka prowadzi przez dżunglę. Po około trzydziestu minutach wędrówki ukazuje się polana, na której podziwiać można niezwykły widok, ponad stu białych i złotych stup. Wędrując dalej można dotrzeć do klasztoru, gdzie sympatyczni mnisi udzielą dalszych wskazówek dotyczących podróży.