Mandalay

Mandalay to drugie po stolicy największe miasto Birmy i jedno z najbardziej hałaśliwych, posiadające jednak swój niepowtarzalny urok. Położone jest w środkowej części kraju, nad rzeką Irawadi.

Mandalay

Kulturalna stolica Birmy

Miasto jest prawdziwym ośrodkiem religijnym i kulturalnym Birmy. Znaleźć w nim można wiele ciekawych świątyń, dlatego też miasto jest chętnie odwiedzane przez turystów. Cechą charakterystyczną tego miejsca jest to, iż na każdym kroku można spotkać riksze. Rikszarze za niewielką opłatą zapewnią nie tylko transport, ale także wystąpią w roli przewodników, pokazując najciekawsze zakamarki miasta i przybliżąc ich historię.

W mieście znajduje się kompleks pałacowy nazywany Pałacem Królewskim. Zabudowania częściowo zostały strawione przez pożar podczas drugiej wojny światowej. Mury pałacowe, fosy i bramy miejskie zostały jednak odbudowane i robią niesamowite wrażenie.

 

Mandalay Hill

Warto wspiąć się na Mandalay Hill, gdyż położone tam świątynie są wyjątkowo piękne, podobnie jak roztaczające się ze wzgórza widoki. Innym wyjątkowym miejscem jest świątynia Mahamuni. Uważana za jedną z najświętszych, w której według legendy znajduje się posąg świętego mędrca wykonany jeszcze za życia Gautamy Buddy, który podobno sam tchnął w niego życie poprzez siedmiokrotne objęcie rzeźby. Wierni buddyści nazywają go Świętym Żywym Wizerunkiem Wielkiego Mędrca.

W świątyni codziennie odprawiany jest rytuał porannego obmycia twarzy posągu, który przyciąga rzesze turystów. Wzgórze przez lata uważane było za miejsce święte. Legenda głosi, ze Budda stojąc właśnie w tym miejscu, przepowiedział powstanie u jego podnóża ogromnego miasta.

Pomiędzy kompleksem pałacowym, a wzgórzem znajduje się ogród zoologiczny. Na jego terenie żyje ponad 3000 gatunków zwierząt, w tym znajdujący się tylko w tym ogrodzie birmański żółw rzeczny

 

Starożytne stolice Birmy

Wokół miasta znajdują się cztery starożytne stolice Birmy. Są to Mingun, Amarapura, Inwa i Sagaing. Najciekawszą z nich jest Mingun, w której znajduje się jedna z najwspanialszych świątyń, Mingun Paya. Jej budowa nigdy nie została ukończona, a przerwała ją śmierć króla Bodawpaya. Gdyby budowa nie została przerwana, świątynia byłaby największą na świecie. Jej wysokość w założeniu miała osiągać 150 metrów wysokości. Obecnie budowla mierzy tylko 50 metrów. Na terytorium Mingun można się dostać przy pomocy łodzi, przepływając około 11 kilometrów w górę rzeki.